צוואות וירושות

כל מה שרציתם לדעת על צוואות וירושות: חוק הירושה קובע את סדר היורשים במקרה של פטירת אדם. הסדר הינו שהאדם הראשון לרשת אחר הפטירה הוא בן/בת הזוג, אשר יורש.ת את המכונית המשותפת ותכולת הבית. שאר העיזבון, דהיינו כל שאר הרכוש (נדל"ן, מזומן, חשבונות בנק, קרנות וכיוצב') – מתחלק חצי עם בן/בת הזוג וחצי עם ילדי המנוח

באם אין ילדים, בן/ בת הזוג יורש.ת מחצית  מהעיזבון והורי המנוח/ה יורשים את החצי השני. אם אין בת זוג ויש ילדיםיתחלק הרכוש שווה בשווה בין כל ילדי המנוח.ה.

חוק זה מגלם בתוכו הסדרים שונים מגוונים ומורכבים, אשר במרבית הפעמים לא באמת משקף את הרצון האמיתי של המנוח.ה. כך, לדוגמא: בן/ת הזוג כמעט אף פעם לא תהיה יורש.ת בלעדי.ת של העיזבון, גם אם זה הרבה פעמים הרצון שלנו, וגם אם היה לו/ה חלק משמעותי בצבירת הרכוש. על מנת שחוק הירושה לא יחול  יש לסדר צוואה שתעמוד בתנאים הקבועים בחוק, אחרת יש חשש שבבוא היום, בית המשפט עלול לפסול אותהע"פ חוק צוואות וירושות.

התנאים העיקריים הם שהאדם ("המצווה") היה כשיר בעת עריכת הצוואה ושהיא נעשתה מרצונו החופשי, וללא שום אמצעי לחץ.

את הצוואה צריך לאשר או בנוכחות שני עדים או נוטריון או רשם הירושות.

לבני זוג אף מומלץ לפעמים לערוך צוואה הדדית, על מנת להבטיח שבבוא היום ולאחר פטירת שניהםילדיהם ירשו את זכויותיהם, ולא בת/בן הזוג העתידי לדוגמא.

על מנת למזער את הסיכוי שבבוא היום הצוואה תיפסל בבית המשפט, מומלץ לערוך את הצוואה אצל עו"ד מומחה בתחום ואשר יש לו את הכלי,ם הניסיון, הידע והיצירתיות.

כאן אני יוצר צוואה המותאמת אישית לכל אדם המשקפת את רצונותיו תוך מתן פתרונות יצירתיים לדינאמיקה המשפחתית הקיימת.

צו ירושה צו קיום צוואה

במקרה בו המנוח השאיר אחריו צוואה, על המעוניינים בכך (יורשים, נושים ומנהל עיזבון) להגיש לרשם לענייני ירושות בקשה לצו קיום צוואה. במקרה בו לא ידוע על צוואה שהשאיר המנוח, יש להגיש בקשה לצו ירושה.

רק לאחר קבלת צו קיום צוואה או צו ירושה אפשר יהיה לחלק את רכוש המנוח וזאת בהתאם להוראות הצו.

אדם הרואה עצמו נפגע מהבקשה לצו ירושה ו/או צו קיום צוואה (לדוגמא אם בידיו יש צוואה סותרת), עליו להגיש התנגדות לצו הרלוונטי במועדים הקבועים בתקנות ו/או החלטות רשם הירושות.  ההתנגדות תוגש בכל מקרה לא יאוחר מיום החתימה על מתן הצו הרלוונטי.

וכל זאת אם מתקיים אחד מן המקרים הבאים:

  • המנוח ערך צוואה מאוחרת מזו שהוגשה עבורה הבקשה לצו קיום צוואה.
  • הצוואה לא משקפת את רצונו האמיתי של המנוח או שיש בה פגמים.
  • הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, לחץ, איום או כפייה.
  • אחד היורשים ("הזוכים") שמופיעים בצוואה השתתף בעשייתה או היה עד בזמן שהיא נחתמה.

כשעולה הצורך להתנגד לביצוע של צו קיום צוואות וירושות  יש צורך בעורך דין מומחה בתחום, אשר ייתן את הליווי המשפטי וגם את הליווי הרגשי והמנטלי. זאת משום שתחום זה תמיד מעורר אמוציות ורגשות, שכן המדובר בבני משפחה ואובדן קרובים.

משרדי בעל שנים רבות של ניסיון בליווי סכסוכי ירושה מוצלחים.

כל הזכויות שמורות לעו"ד ומגשר דור שוורצמן

שתפו ברשתות חברתיות:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
צוואות וירושות
שירותים נוספים

ידועים בציבור

הגדרה של ידועים בציבור הינה זוג אנשים המקיימים משק בית משותף ושאינם נשואים לא זה לזה ולא לאנשים אחרים. כמו כן, עליהם לקיים משק בית

קרא עוד »

לשון הרע

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית ושבעגט ליבם סולגק. בראיט ולחת צורק מונחף, בגורמי מגמש. תרבנך וסתעד לכנו סתשם השמה – לתכי מורגם

קרא עוד »

יפוי כוח מתמשך

יותר ויותר אנשים פונים אלי לברר מה זה יפוי כוח מתמשך, אז הנה הסבר קצר. ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי בוא אנו קובעים מי

קרא עוד »