הליכי אפוטרופסות

כל אדם כשיר לחובות וזכויות מיום היוולדו ועד יום מותו, למעט אם הדבר נשלל ע"י חוק או על ידי בית המשפט. כל מה שצריכים לדעת על הליכי אפוטרופסות:

כאשר אדם מסיבה כלשהי מציג התנהגות לא יציבה או מתדרדרתאולי יש מקום לשקול פנייה לבית המשפט לצורך מינוי אפוטרופוס.

אפוטרופוס הינו ישות אשר מתמנה או ע"י החוק או ע"י בית המשפט להיות אחראי ולנהל אדם אחר. הדוגמה השכיחה ביותר היא כאשר הורים הינם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם, למעט אם הדבר נשלל ע"י בית המשפט.

ניתן לפנות לבית המשפט לצורך הליכי אפוטרופסות בשל סיבות מסוימות:

  • מי שבית המשפט הכריז כי הוא פסול דין.
  • קטין (מי שטרם מלאו לו 18 שנים) שהוריו נפטרו, הוכרזו כפסולי דין או שנקבע כי אינם מסוגלים למלא את חובותיהם כהורים.
  • בוגר עם צרכים מיוחדים שאינו מסוגל לנהל את ענייניו.
  • קשיש המגיע למצב שבו הוא אינו יכול לדאוג לעצמו או לקבל החלטות בעצמו או מאושפז בבית חולים או שנבדק ונמצא כי הוא אינו מסוגל להביע דעה לגבי ביצוע הליך רפואי עבורו.

אם יינתן צו מינוי האפוטרופוס, הרי שהצו יפרט את סמכויות האפוטרופוס ובית המשפט ייתן סמכויות מצומצמות, ככל שהדבר ניתן.

המינוי של האפוטרופוס יכול להיות רלוונטי רק לעניינים רפואיים ו/או כלכליים ו/או אישיים, לדוגמא: אם אדם סובל מהפרעה נפשית כלשהיא אשר גורמת לו לבזבז כסף ולעשות פעולות כלכליות החורגות מהנורמות המקובלות, אז ימנו לו אפוטרופוס רק לעניינים הכלכליים.

את הבקשה למנות אפוטרופוס יכול להגיש בן /ת  הזוג, הורה או קרוב משפחה אחר, וכן היועץ המשפטי לממשלה או נציג מטעמו.

במקרים הרלוונטיים, יש לצרף לבקשה חו"ד מטעם פסיכיאטר או גריאטר המפרטת את מצבו של האדם עבורו מתבקש המינוי וכוללת התייחסות לשאלות האם הוא מסוגל/אינו מסוגל באופן מלא/חלקי לדאוג לענייניו, האם הוא יכול להביע את רצונו לגבי המינוי והאם הוא יכול להופיע בבית משפט.

כמו כן, על מנת לזרז את ההליכים, מומלץ להגיש עם הבקשה תסקיר של גורמי הרווחה. אם לא יוגש תסקיר של גורמי הרווחה, בית המשפט יבקש בעצמו, אך הדבר יעכב את מתן הצו למינוי אפוטרופוס.

כל אדם בגיר יכול להתמנות לעבור הליכי אפוטרופסות, כאשר העדיפות היא שאדם קרוב יתמנה. במקרה שאין אדם קרוב או אף אדם קרוב אינו מעוניין להתמנות לאפוטרופוס  ימנה בית המשפט בדרך כלל מינוי של עמותה המתמחה בכך.

גם כאשר יש חוסר הסכמה במשפחה או כאשר לדעת בית המשפט אין אדם שיכול להתמנות לאפוטרופוס, יעדיף הרבה פעמים למנות אפוטרופוס חיצוני (עמותה שזה עיסוקה).

כך היה במקרה שטופל על ידי בבקשה לצו למינוי הליכי אפוטרופסות, כאשר שתי אחיות לא הסכימו על מינוי אפוטרופוס לאביהן המבוגר. במקרה זה אחות א' לא היתה מעוניינת להתמנות לאפוטרופוס ואחות ב' רצתה להתמנות, אך לא היתה כשירה לכךעל כן בית המשפט בחר למנות אפוטרופוס חיצוני.

כמובן מי שבעניינו יש ייפוי כוח מתמשך, אז האפוטרופוס יתמנה בהתאם להוראות ייפוי הכוח המתמשך.

כל הזכויות שמורות לעו"ד ומגשר דור שוורצמן

שתפו ברשתות חברתיות:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
הליכי אפוטרופסות
שירותים נוספים

ידועים בציבור

הגדרה של ידועים בציבור הינה זוג אנשים המקיימים משק בית משותף ושאינם נשואים לא זה לזה ולא לאנשים אחרים. כמו כן, עליהם לקיים משק בית

קרא עוד »

לקוחות ממליצים

אריק שיטובי דור עורך דין אמין וחרוץ, כזה שאפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לקחתי אותו למספר תיקים ותמיד הייתי רגוע ויודע שאני בידיים טובות. Elisha

קרא עוד »

יפוי כוח מתמשך

יותר ויותר אנשים פונים אלי לברר מה זה יפוי כוח מתמשך, אז הנה הסבר קצר. ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי בוא אנו קובעים מי

קרא עוד »

לשון הרע

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית ושבעגט ליבם סולגק. בראיט ולחת צורק מונחף, בגורמי מגמש. תרבנך וסתעד לכנו סתשם השמה – לתכי מורגם

קרא עוד »